استقبال آمریکا از طرحِ یونان برای خرید ۲۴ فروند جنگنده «اف-۳۵»

نگرانی مقامات امنیتی رژیم صهیونیستی از حجم معامله اف-35 با اماراتبه گزارش خبرنگار مجاهدت به نقل از مشرق به نقل از اسپوتنیک، «جئوفری پایات» سفیر ایالات متحده در یونان روز دوشنبه اعلام کرد که واشنگتن علاوه بر استقبال از علاقه آتن به خرید جتهای جنگنده «اف -۳۵»، از این طرح در «بالاترین سطح» حمایت می کند.

پایات در سخنانی که متن آن روز دوشنبه در وبگاه رسمی سفارت آمریکا در یونان منتشر شد، گفت: «ما حمایت خود را از تهیه و تحویل [جت اف -۳۵] اعلام می کنیم و در مورد یک برنامه خرید آتی- که مقدورات دفاعی یونان را توسعه داده، قابلیت همکاری با نیروهای مسلح ایالات متحده را تضمین کرده و ثبات منطقه ای را بهبود می بخشد- بطور تنگاتنگ همکاری می کنیم».

سفیر آمریکا در ادامه مدعی شد که «تمام گزارشهای مغایر کذب و خلاف واقع بوده و نسخه ای جعلی از سیاست آمریکا است».

این دیپلمات آمریکایی با اشاره به اینکه رابطه دفاعی آمریکا و یونان یکی از «قدرتمندترین روابط نظامی آمریکا در قاره اروپا است»، گفت که واشنگتن «هر روز با یونان در حوزه پیشرفت قدرت رزمی» از جمله طرحهای اف -۳۵ همکاری می کند.

وی خاطرنشان کرد که «مسیر خرید و دریافت اف -۳۵ یک فرآیند چندساله است» که بر پایه «موفقیتهای تحقق یافته در برنامه ارتقای [جت] اف -۱۶ وایپر یونان بنا می شود».

گفتنی است که مدیرکل بخش سرمایه گذاری و تسلیحات دفاعی یونان در اواسط ماه نوامبر تأیید کرد که آتن قصد دارد ۲۴ فروند جت اف -۳۵ را خریداری کند و با اشاره به «مقررات مالی داخلی و سایر قوانین قابل اجرا در چارچوب بودجه و کسری بودجه اتحادیه اروپا» خواستار تعجیل واشنگتن در انجام این سفارش شد.

منبع: مهرمنبع خبر