اسپر دستورش برای بازگرداندن نیروهای ارتش به پادگان‌ها را پس گرفت

اسپر دستورش برای بازگرداندن نیروهای ارتش به پادگان‌ها را پس گرفت


بین الملل

/


آمریکا، اروپا

۰۲:۳۴

۱۳۹۹/۳/۱۵

http://fna.ir/expn0i

۰

اسپر دستورش برای بازگرداندن نیروهای ارتش به پادگان‌ها را پس گرفت

وزیر دفاع آمریکا دستوری را که تنها چند ساعت قبل برای بازگرداندن نظامیان مستقر در واشنگتن به پادگان‌ها صادر کرده بود پس گرفت.

اسپر دستورش برای بازگرداندن نیروهای ارتش به پادگان‌ها را پس گرفت

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا دستور چند ساعت قبل‌تر خود برای بازگرداندن نیروهای ارتش از شهر واشنگتن به پادگان‌ها را پس گرفت.

چند ساعت قبل، خبرگزاری آسوشیتدپرس با استناد به مقام‌های ارشد پنتاگون گزارش داده بود نیروهای ارتش که برای مقابله با ناآرامی‌های در واشنگتن مستقر شده‌اند در حال ترک موقعیت و بازگشت به پادگان‌ها هستند. (جزئیات بیشتر)

«ریان مک‌کارتی»، دبیر ارتش در مصاحبه با آسوشیتدپرس خبر داده که مارک اسپر از این تصمیم عقب‌نشینی کرده است.

مک‌کارتی گفته وزیر دفاع آمریکا این تصمیم را بعد از حضور در نشستی در کاخ سفید و انجام رایزنی‌های داخلی در پنتاگون گرفته است.

آسوشیتدپرس نوشته مشخص نیست که مارک اسپر با «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا دیدار کرده است یا خیر.

مک‌کارتی گفته معتقد است علت تغییر نظر رئیس پنتاگون حصول اطمینان از وجود حمایت نظامی کافی جهت مقابله با اعتراضات بوده است.

بیشتر بخوانید🔻
کاخ سفید تلویحاً وزیر دفاع آمریکا را به برکناری تهدید کرد
نیروهای ارتش آمریکا به پادگان‌ها برگشتند

اختلاف در دولت ترامپ بر سر نحوه سرکوب اعتراضات
ترامپ: برای مدت کوتاهی به پناهگاه کاخ سفید رفتم

این مقام ارتش آمریکا اضافه کرده او دستور پنتاگون برای بازگرداندن ۲۰۰ سرباز نیروهای واکنش سریع لشکر ۸۲ هوابرد به پادگان‌ها را ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی دریافت کرد. تنها چند ساعت بعدتر پنتاگون به او اطلاع داد که اسپر از این تصمیم منصرف شده است.

تهدید تلویحی اسپر به اخراج

ساعاتی قبل‌تر، سخنگوی کاخ سفید تلویحاً مارک اسپر را به دلیل مخالفت با روش ترجیحی «دونالد ترامپ» برای سرکوب تظاهرات‌ها در آمریکا به برکناری تهدید کرده بود.

سخنگوی کاخ سفید گفت: «وزیر دفاع اسپر در سمتش باقی است اما اگر رئیس‌جمهور اعتمادش به ایشان را از دست بدهد شما را در جریان قرار خواهیم داد.»

ترامپ از زمان ورود به کاخ سفید کوچکترین مخالفت‌ها با نظراتش را تحمل نکرده و شمار زیادی از مشاوران و دستیارانش را به همین دلیل اخراج کرده است.

مخالفت اسپر با ترامپ

احتمال اخراج اسپر از آنجا مطرح شد که او روز چهارشنبه بر خلاف نظر ترامپ با استفاده از قانونی خاص جهت استفاده از نیروهای ارتش برای سرکوب اعتراضات سراسری در این کشور مخالفت کرد.

وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه گفت با توسل به قانون موسوم به «قانون خیرش ۱۸۰۷» برای فرونشاندن اعتراضات مخالف است.

قانون مذکور به رئیس‌جمهور ایالات متحده اختیار می‌دهد در شرایط خاص دستور استقرار نیروهای ارتش و گارد ملی برای سرکوب ناآرامی‌های مدنی، خیزش یا شورش‌ها را بدهد.

مارک اسپر امروز چهارشنبه در واکنش به سخنان رئیس‌جمهور دونالد ترامپ که گفته بود ممکن است از این اختیار خود استفاده کند گفت: «من از توسل به قانون خیزش حمایت نمی‌کنم.»

قتل جورج فلوید

آمریکا در روزهای گذشته، پس از انتشار فیلمی از قتل نژادپرستانه یک مرد سیاه‌پوست به دست افسر پلیس به صحنه اعتراض یکپارچه علیه نژادپرستی و خشونت پلیس تبدیل شده است.

دوشنبه هفته گذشته فیلمی منتشر شد که نشان می‌داد یک افسر سفیدپوست زانویش را روی گردن یک مرد سیاه‌پوست گذاشته است. این حادثه به مرگ مظنون سیاه‌پوست که «جورج فلوید» نام داشت منجر شد.

انتهای پیام/


آمریکا


مارک اسپر


تظاهرات آمریکا

اخبار مرتبط

منبع خبر

اسکرول به بالا