ایران قطب درمان بیماران و عوارض سلاح‌های شیمیایی در دنیاست

ایران قطب درمان بیماران و عوارض سلاح‌های شیمیایی در دنیاست


ایران قطب درمان بیماران و عوارض سلاح‌های شیمیایی در دنیاستبه گزارش خبرنگار مجاهدت به نقل از گروه حماسه و جهاد دفاع‌پرس، «عبدالرضا عباسپور» معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران، امروز (جمعه) در نخستین رادیو وبینار علمی کشور با موضوع «حملات شیمیایی، تجربیات و چالش‌ها» اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران قطب درمان بیماران و عوارض سلاح‌های شیمیایی در دنیاست.

وی افزود: ایران اسلامی در ابتدای حملات شیمیایی در دوران دفاع مقدس تجربه چندانی در این حوزه نداشت؛ ولی پس از سال‌ها فعالیت‌ها و پژوهش‌های علمی، امروز نتایج علمی و تجربیات پزشکان ایرانی در تمام دنیا مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

عباسپور با اشاره به استفاده از سلاح‌های شیمیایی در جنگ جهانی اول، گفت: جامعه جهانی پس از این جنگ با توجه به عوارض آن، به این نتیجه رسید که استفاده از این نوع سلاح ممنوع شود؛ زیرا این سلاح‌ها تلفات گسترده‌ای را ایجاد می‌کرد. افرادی که در معرض این سلاح‌ها قرار می‌گرفتند، دچار عوارض طولانی‌مدت جسمی به‌خصوص در زمینه چشم و ریه می‌شدند؛ به‌همین دلیل این سلاح در جنگ جهانی دوم به جز موارد محدودی مورد استفاده قرار نگرفت.

وی با اشاره به عوارض و مشکلات جانبازان شیمیایی، تصریح کرد: انسان‌ها روزانه بیش از ۱۰ هزار بار پلک می‌زنند و نفس می‌کشند و هرگز متوجه این اتفاق نمی‌شوند؛ اما جانبازان شیمیایی پس از گذشت سال‌های سال، با هر نفس و یا هر پلک زدن، مشکلات و عوارض هولناک این سلاح‌ها را با تمام وجود حس می‌کنند.

معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به ایستادگی و سربلندی ایران در دوران دفاع مقدس، گفت: در آن زمان کشورمان با دست خالی و با اتکا به رزمندگان، توکل به خدا، رهبری پیامبرگونه امام خمینی (ره) و وحدت کلام در مقابل استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا و به عاملیت رژیم بعث عراق قرار گرفت و از دوران هشت‌ساله دفاع مقدس سربلند بیرون آمد و امروز نیز کشورمان قطعاً با هدایت رهبر معظم انقلاب اسلامی و تکیه بر دانش، تجربه و توانمندی پزشکان و کادر پزشکی خود، در آزمون مقابله با بیماری کرونا سربلند خواهد بود.

«سعید عطاری» مدیرکل مصدومین شیمیایی بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این وبینار به بیان تاریخچه استفاده رژیم بعث عراق از سلاح‌های شیمیایی و اقدامات درمانی برای آسیب‌دیدگان از این سلاح‌ها پرداخت.

وی ضمن تشریح اقدامات بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد جانبازان شیمیایی، گفت: دعوت از متخصصان بین‌المللی، ارتباط با تشکل‌های ایثارگری، اعزام پزشکان متخصص به سراسر کشور، برقراری بیمه پایه و بیمه تکمیلی با پوشش‌های کامل برای جانبازان و خانواده آن‌ها، واکسیناسیون بیماری‌های مختلف، پایش سلامت و تأمین تجهیزات لازم، برخی از اقدامات بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد جانبازان شیمیایی است.

همچنین «سجاد رامندی» معاون فنی بیمه دی نیز در این وبینار به تشریح خدمات این شرکت بیمه‌ای در حوزه جانبازان شیمیایی پرداخت.

خاطرنشان می‌شود؛ در پنل اول که با محوریت بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد، دکتر «محمد کریم شهرزاد» فوق تخصص غدد، دکتر «طالب بدری» متخصص اعصاب و روان و دکتر «اسفندیار آزاد» روانشناس نیز به سخنرانی پرداختند.

این رادیو وبینار علمی به مناسبت سالگرد و بزرگداشت هشتم اسفند سال ۱۳۶۴ که بیمارستان حضرت فاطمه الزهرا (س) چوئبده آبادان مورد حمله شیمیایی قرار گرفت، برگزار شد و اساتید رشته‌های مختلف علوم پزشکی به ارائه اطلاعات علمی درخصوص مهم‌ترین سرفصل‌های مطرح در موضوع حملات شیمیایی پرداختند.

دکتر «عراقی زاده» دبیر علمی این رادیو وبینار درخصوص این وبینار علمی، گفت: این وبینار در چهار بخش با موضوعات پیامدهای حوزه سلامت ناشی از حملات شیمیایی، دستاوردهای درمان در ارتقای سطح سلامت جانبازان شیمیایی، مبانی حقوقی و چالش‌های آینده در مجروحان شیمیایی و اهمیت مطالعات در حوزه سلامت مصدومان شیمیایی برگزار شد و در هر موضوع متخصصان همان حوزه توضیحات مبسوطی در این خصوص ارائه کردند که هم برای عموم قابل استفاده بود و هم جهت استفاده متخصصان و اعضای هیئت علمی، دانشجویان و جامعه دانشگاهی کشور در دسترس خواهد بود.

یکی از موضوعات مهم مطرح شده در پنل اول این وبینار سخنان دکتر «قانعی» متخصص ریه و رییس پنل دوم وبینار بود که درخصوص مراقبت‌های ویژه جانبازان شیمیایی در برابر «کووید ۱۹»، گفت: در هفته پیش رو واکسیناسیون جانبازان شیمیایی در برابر کرونا آغاز خواهد شد.

انتهای پیام/ ۱۱۳منبع خبر