خشم، خطرناک ترین احساس منفی در زندگی/ همسران موفق اهل گذشت هستند

خشم، خطرناک ترین احساس منفی در زندگی/ همسران موفق اهل گذشت هستند

شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ – ۱۳:۲۶ خشم، خطرناک ترین احساس منفی در زندگی/ همسران موفق اهل گذشت هستند

به همت نهاد نمانیدگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و ستاد ازدواج دانشجویی کشور کارگاه آموزشی «مهروماه» ویژه زوج های شرکت کننده در بیست و سومین دوره ازدواج دانشجویی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار تشکل‌های خبرگزاری فارس، به همت نهاد نمانیدگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و ستاد ازدواج دانشجویی کشور کارگاه آموزشی «مهروماه» ویژه زوج های شرکت کننده در بیست و سومین دوره ازدواج دانشجویی برگزار شد.

* خشم، خطرناک ترین احساس منفی در زندگی است

مرتضی روحانی مدرس دانشگاه و مشاور خانواده در این کارگاه آموزشی به تبیین نحوه مدیریت روابط همسران پرداخت.

وی گفت: رابطه بین زوجین مانند یک فرزند نادیدنی است و زمانی که همسران در این رابطه به مشکل و تعارضی برخورد می کنند باید بدانند که اولویت با حفظ همین فرزند نادیدنی است نه منافع هریک از همسران. در این صورت پایداری زندگی و دوام آن تضمین می شود.

به هیچ کس اجازه ندهید به رابطه تان صدمه بزند

مشاور خانواده به زوج های جوان خاطرنشان کرد: از ابتدای زندگی باید متعهد شوید که حفظ و مراقبت از این فرزند نادیدنی(رابطه) را در برابر همه کس و همه چیز به بهترین شکل داشته باشید و بدانید هیچ کس اجازه ندارد به این رابطه صدمه بزند.

روحانی با بیان اینکه فکر اشتباه، باعث بد شدن حال این رابطه در زندگی می شود، افزود: فکر اشتباه و سهل انگاری اولین چیزی است که رابطه بین همسران را تحت الشعاع قرار می دهد.

وی ضمن تأکید بر لزوم مدیریت افکار و احساسات تصریح کرد: فضای عاطفی و محبت آمیز، به این رابطه روح و جان می بخشد بنابراین باید مدل فکر کردن خود را اصلاح و مدیریت کنیم تا حس و در نتیجه رفتارمان هم تحت کنترل درآید.

وی با اشاره به احساسات منفی مانند یأس، ناامیدی، افسردگی، اضطراب، شک و توهیم و خشم میان زوجین گفت: خشم، خطرناک ترین و بدترین احساس منفی است که آسیب های جدی به رابطه بین زوجین می زند.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه زن و شوهر موفق، در عین با هم بودن، حد و مرزهایی میان خود دارند، یادآور شد: ارتباط خوب با صداقتی هوشمندانه همراه است؛ به گونه ای که هم صداقت رعایت می شود و هم لزوما همه چیز گفته نمی شود.

وجود تعارضات میان زن و مرد در زندگی طبیعی است

روحانی با بیان اینکه مدل فکری زن و مرد و دنیای آن ها از هم متفاوت است، گفت: همین تفاوت، باعث ایجاد تعارض بین زوجین می شود اما مدیریت حل تعارضات است که فرق بین زوج موفق و ناموفق را مشخص می کند.

وی به همسران جوان تاکید کرد: آنچه مهم است، بود و نبود تعارض نیست بلکه چگونگی حل تعارضات است؛ زبان عشق و رگ خواب همسر خود را بشناسید و متناسب با آن به او ابراز علاقه کنید.

* همسران موفق اهل گذشت هستند

حمید صادقیان، مشاور خانواده، هم با اشاره به تفاوت های دوران مجردی و تاهل، به زوجین گفت: اکنون دوران طلایی تغییر شما است و اگر به قوانین زندگی مشترک و تأهل مجهز نشوید در آن شکست می خورید.

وی افزود: در اسلام هیچ بنایی محبوبتر از ازدواج ساخته نشده پس برای ورود به این بنیاد مقدس باید بینش کافی و لازم را داشته باشیم.

کارشناس خانواده با اشاره به تحقیق ۲۰ ساله گاتمن بر روی ۲ هزار زوج تصریح کرد: خروجی این تحقیق بزرگ، این شد که همسرانی که رابطه خوبی با هم دارند در هر ۵ تعامل مثبت، یک رابطه منفی دارند و در همه حال حریم یکدیگر را حفظ می کنند و در نتیجه رابطه پایداری دارند.

وی اضافه کرد: در این تحقیق همچنین محرز شد زوجینی که رابطه خوبی با هم ندارند به ازای هر تعامل مثبت، یک تعامل منفی دارند و یکدیگر را سرزنش و تحقیر می کنند که طبعا چنین رابطه ای پایدار و سالم نخواهد بود.

مهارت برقراری رابطه سالم و حفظ آن، سرمایه بزرگ همسران است

صادقیان، رابطه را سرمایه گرانقدر همسران دانست و اظهار کرد: حفظ این سرمایه، درست مانند یک نوزاد نیاز به مراقبت جدی دارد؛ خانم ها برای حفظ این سرمایه، هنر شوهر داری را بیاموزند و بدانند که شوهر داری از بچه داری سخت تر است.

مشاور خانواده، حفظ زندگی مشترک را اولین اولویت همسران پس از ازدواج معرفی و به آنان تاکید کرد: هرگز اجازه ندارید سر هیچ موضوعی یکدیگر را تحقیر کنید؛ توجه داشته باشید که مدیریت رابطه بسیار مهم و شایان توجه است.

وی به نقش مردان در حفظ رابطه مشترک نیز اشاره و خاطرنشان کرد: هدایت و حراست معنویت، تأمین دادن اقتصادی، آرامش بخشی و امنیت بخشی از وظایف مرد و آرامش بخشی، شادی و طراوت آفرینی، مدیریت داخلی منزل و کمک به رشد معنوی اعضای خانواده جزو وظایف زن در زندگی مشترک است.

صادقیان با اشاره به تفاوت در نیازهای روانشناختی خانم ها و آقایان، محبت و نیاز به دیده شدن، درک شدن، صمیمیت، احترام و حمایت را از جمله نیازهای خانم ها و حفظ اقتدار مرد، تأیید شدن، استقلال، احترام و محبت را از نیازهای روانشناختی آقایان برشمرد.
به گفته وی زوجین موفق با یکدیگر مهربان هستند و به هم عشق می ورزند. اهل گذشت بوده، خوبی های یکدیگر را بیان و اختلافات را مسالمت آمیز حل می کنند.

نباید از گذشته یکدیگر کنکاش کنید

روانشناس خانواده با تأکید بر اینکه همسران نباید از گذشته یکدیگر کنکاش کنند، ادامه داد: گوش دادن، درک کردن، مراقبت از یکدیگر، پوشاندن معایب هم و توان کنترل خشم از دیگر نشانه های زوج موفق است.

صادقیان با اشاره به اینکه زوج های موفق رابطه زناشویی پایدار دارند، تشریح کرد: در این رابطه باید نیاز خود را بی پروا مطرح کنید، حلال و حرام و مکروهات رابطه را بدانید، شرایط روحی و روانی طرف مقابل را در نظر بگیرید، خود را با نیاز همسرتان تطبیق دهید، بدانید این رابطه باید آرام و نرم و با عاطفه باشد.

وی با بیان اینکه زوج موفق به خانواده یکدیگر احترام می گذارند، به زوج های جوان یادآور شد: به امور معنوی در خانه توجه داشته باشید و برای آن وقت بگذارید و روح معنویت را در زندگی زنده نگه دارید.

گفتنی است بیست و سومین دوره مراسم ازدواج دانشجویی(طرح ملی همسفر تابهشت) از دی تا اسفندماه سال جاری در مشهد مقدس برگزار می شود. علاقمندان می توانند تا پایان آذرماه از طریق سایت اینترنتی ezdevaj.nahad.ir یا مراجعه حضوری به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها یا امور فرهنگی برای شرکت در این مراسم ثبت نام کنند.

انتهای پیام/

اقامت 24 پر بازدید ها پر بحث ترین ها بیشترین اشتراک بازار globe

اخبار کسب و کار globe بیمه البرز طاها گشت رسپینا هتل تارا سرمایه منبع خبر