شهید «نواب صفوی»؛ پیشاهنگ نهضت انقلاب اسلامی + فیلم

روایتی از پیشاهنگ نهضت انقلاب اسلامی عصر ما+ فیلمبه گزارش خبرنگار مجاهدت به نقل از خبرنگار حماسه و جهاد دفاع‌پرس، شهید سید مجتبی نواب صفوی از پیشگاهان نهضت اسلامی در ایران و از مهمترین و تاثیرگذارترین چهره‌های تاریخ انقلاب اسلامی ایران است که فعالیت‌ها و مبارزات او جرقه‌های مبارزه علنی علیه رژیم پهلوی را زد.

او با تشکیل گروه فداییان اسلام فعالیت‌های انقلابی و مسلحانه خود را تا سال ۱۳۳۴ و آخرین روز‌های زندگی خویش پی گرفت. در این سال‌ها بار‌ها مورد تعقیب و گریز نیرو‌های امنیتی قرار گرفت. اولین حرکت نواب و یارانش ترور احمد کسروی، نویسنده منحرفی بود که به طور علنی به توهین و جسارت به مکتب اهل‌بیت به‌ویژه امام صادق (ع) پرداخته بود؛ تروری که مورد حمایت بسیاری از علمای سرشناس و مراجع تقلید وقت قرار گرفت. آن‌ها در یک اقدام انقلابی دیگر رزم‌آرا را نیز ترور کردند.

فداییان اسلام در حالی که برنامه حذف حسین علا نخست وزیر وقت و امضاکننده پیمان سنتو مبنی بر استقرار پایگاه نظامی آمریکا در ایران را در سر داشتند، دستگیر شده و در تاریخ ۲۷ دی سال ۱۳۳۴ همزمان با سالگرد شهادت حضرت زهرا (س) به خوجه اعدام سپرده شده و به شهادت رسیدند.

در ادامه روایتی از زندگی این مجاهد خستگی‌ناپذیر آمده است.

انتهای پیام/ ۱۴۱منبع خبر