چه کسی شروع‌کننده جنگ ایران و عراق بود؟ +فیلم

چه کسی شروع‌کننده جنگ ایران و عراق بود؟ +فیلم

به گزارش مشرق، صفحه اینستاگرام ویدئو کاست درباره جنگ ایران و عراق منتشر کرد: برای بسیاری ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ آغاز تهاجمات رژیم بعث عراق به کشورمان است؛ اما واقعیت چیز دیگری است.بر خلاف معاهده الجزایر رژیم بعث عراق از اواخر ۱۳۵۷ حمایت از گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی را آغاز کرد.

فعالیت ‏های ضدانقلاب کرد و کومله از ۲۴ بهمن ۵۷، آغاز آشوب در مناطق کردنشین با مساعدت رژیم بعثی بود. حمایت علنی از خرابکاری‌های گروهک چپ «الاحوازیون» در خوزستان پرده دیگری از این حمایت‌ها بود فعالیت کانون خلق عرب در ۱۰خرداد ۱۳۵۸ علیه جمهوری اسلامی شدت گرفت و به درگیری خونین در خرمشهرمنجر شد.

اوایل سال ۱۳۵۹ مقارن با قطع رابطه آمریکا و ایران و آغاز محاصره اقتصادی، صدام به سمت شرایط جنگی پیش رفت

در نیمه اول ۱۳۵۹ ارتش بعثی جمعاً ۶۳۶ بار با نقض توافقنامه‌های بین‌المللی به حریم هوایی، زمینی و دریایی ایران تجاوز کرد

روند افزایشی تجاوزات تا آغاز حمله سراسری، به‌خوبی نشان‌گر تمایل صدام به آغاز این نبرد است.صدام با تحریک آمریکا به دنبال تصرف و تجزیه اراضی ایران و نقش ژاندارم منطقه و رهبری جهان عرب بود.طبق محاسبات صدام و آمریکا، بی‌ثباتی بعد از انقلاب و توسعه قدرت نظامی عراق، فرصت مناسبی برای جنگ علیه ایران بود.

سرانجام عراق در ۲۶ شهریور ۱۳۵۹ با احضار کاردار ایران و ابلاغ یادداشتی رسمی قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر را یکجانبه لغو کرد و در ساعت ۱۴:۱۵ دوشنبه ۳۱ شهریور ۵۹، با هدف براندازی جمهوری اسلامی ایران، جنگ بطور رسمی با حمله هوایی عراق به ایران آغاز شد:

اول فرودگاه اهواز، بعد مهرآباد تهران و بعد فرودگاه همدان و سنندج و تبریز و اسلام آباد و کرمانشاه.

رژیم بعث ادعای کاذب «دفاع پیش‏گیرانه» به منظور دفاع از منافع حیاتی عراق را بهانه حمله به ایران کرد هرچند با توجه به تحرکات نظامی این کشور و سفر مقامات آمریکایی، ایران مستحق پیش دستی بوده است و نه عراق! کماکه پس از قطعنامه ۵۹۸، در ‌۱۸ آذر ‌۱۳۷۰ عراق توسط نهادهای بین‌المللی به‌عنوان متجاوز و شروع‌کننده جنگ شناخته شد.

دانلود

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

منبع خبر