وبلاگ

به گزارش مشرق، کانال تلگرامی بیست نوشت: بسیجی واقعی، حاج علی فضلی
قصد تقدیس ندارم اما این مرد انگار اصلاً از جنس زمین نیست. یک شهید زنده به تمام معنا که گویی فقط از قافله یاران جا مانده تا نسلهای جدید هم شمیم شهدا را درک کنند.
برای سردار دلها دعا کنیم.

داخل آمبولانس از وقایع بیرون خبر نداشتم، ولی سر و صداهای انفجار و شلیک گلوله‌ها گوش‌هایم را پر کرده بود و باعث شده بود ترس تمام وجودم را فرابگیرد. در یک جایی از آمبولانس پیاده شدیم و…
به گزارش مشرق، لحظه مجروحیت یا شهادت، از لحظات نابی است که در طول ۲ هزار روز جنگ، بارها در جبهه‌ها رخ داده است. در این شماره به گفتگو با جانباز محمدحسن مرادی پرداختیم تا گذری کوتاه به خاطره او از دفاع مقدس و چگونگی جانبازی‌اش بپردازیم. متن زیر روایت‌های این جانباز ۷۰ درصد است که پیش رو دارید.
روضه‌های مادر
تا آنجا که یادم می‌آید، مادرم روزهای شنبه در خانه‌مان مراسم روضه برگزار می‌کرد. روضه‌خوان این مراسم هم کسی نبود جز پدرم که عاشق اهل بیت بود و با صدای دلنشینش، مرثیه و مدح امام حسین (ع) و اهل بیت را می‌خواند. من سال ۱۳۴۳ در چنین خانواده مذهبی و اهل حلال و حرام به دنیا آمدم و رشد کردم. شش برادر و سه خواهر بودیم که والدین‌مان سعی می‌کردند ما را با محبت اهل بیت تربیت کنند.
اسفند ۶۲
از نوجوانی به بسیج علاقه داشتم. فضای پایگاه‌مان در سال‌های جنگ طور دیگری بود. جوی معنوی بین بچه‌ها وجود داشت که ..

مرکز اسناد و تحقیقت دفاع مقدس، این نشست را برای ارتباط موثر تر پژوهشگران دفاع مقدس با هیئت رییسه فرماندهی کل سپاه، تدارک دیده است.
به گزارش مشرق، اولین نشست هم اندیشی پژوهشگران دفاع مقدس برگزار می شود.
این نشست روز یکشنبه ۲۴ آذرماه از ساعت ۱۴ تا ۱۷ در سالن هویزه باغ موزه دفاع مقدس برگزار خواهد شد.
مرکز اسناد و تحقیقت دفاع مقدس، این نشست را برای ارتباط موثر تر پژوهشگران دفاع مقدس با هیئت رییسه فرماندهی کل سپاه، تدارک دیده است.
سردار نائینی با اعلام خبر برگزاری نشستی با بیش از ۱۰۰ نفر از پژوهشگران حوزه دفاع مقدس، پیش از این گفته بود: این نشست پیش درآمدی برای برگزاری «اولین جشنواره انتخاب آثار برتر پژوهشی در حوزه دفاع مقدس» است.

حسین عرب سرخی پدر شهیدان محسن، مجتبی و محمدرضا عرب‌سرخی دار فانی را وداع گفت و به دیدار فرزندان شهیدش رفت.
به گزارش مشرق، حسین عرب سرخی پدر شهیدان محسن، مجتبی و محمدرضا عرب‌سرخی دار فانی را وداع گفت و به دیدار فرزندان شهیدش رفت.
بیشتر بخوانید: پدر شهید مرتضی آوینی درگذشت گفتنی است مراسم تشییع پیکر آن مرحوم صبح روز یکشنبه مورخ ۹۸/۹/۲۴ ساعت ۹ از مقابل مسجد فائق واقع در میدان شهدا خیابان هفدهم شهریور خیابان شهید فیاض بخش برگزار خواهد شد.

ضمنا مراسم سوم در روز سه شنبه ۹۸/۹/۲۶ و مراسم هفتم در روز جمعه ۹۸/۹/۲۹ در مسجد علی ابن موسی الرضا واقع در میدان شهدا خیابان عظیم زادگان از ساعت ۱۴/۳۰ الی ۱۶ منعقد می گردد.
منبع: فارس

در عرض یک روز و نیم، از حدود ۱۳۵ نفر، فقط چیزی در حدود ۲۰ رزمنده زنده ماندند. اما کار ما نتیجه داد و وقتی دشمن تمرکزش را روی ما گذاشت، ۵ هزار نیروی محاصره شده توانستند از مهلکه فرار کنند.
به گزارش مشرق، عملیات مطلع‌الفجر در آذر ماه ۱۳۶۰ بر آن بود تا علاوه بر تصرف ارتفاعات مشرف به گیلانغرب، این شهر و دشت پیرامون آن را از دید و تیر مستقیم دشمن دور کند. در این عملیات ماجراها و اتفاق‌های ماندگاری افتاد که به رغم بزرگی حماسه‌های رخ‌داده در آن مغفول مانده است. نقطه عطف مطلع‌الفجر زمانی بود که حدود ۵ هزار نفر از نیروهای خودی اعم از رزمندگان ارتشی، سپاه و مردمی، در عمق مواضع دشمن به محاصره درآمدند و در این سو، ۱۳۵ تن از رزمنده‌های همدانی مأموریت یافتند تا در یک عملیات سریع و غافلگیرکننده، به تصرف مقطعی عقبه دشمن بپردازند تا بدنه اصلی نیروهای خودی از محاصره نجات پیدا کند. شرح ماجرای عملیات مطلع‌الفجر را در گفت‌وگوی «جوان» با سردار رضا میرزایی که از شاهدان و فرماندهان حاضر در این نبرد است، پیش رو دارید.

برای شروع کمی از خودتان بگویید، چه زمانی وارد بحث جبهه و جنگ شدید؟
من متولد سال ..