اخبار

نامه دفتر تحکیم وحدت درباره محدودکردن برخی برنامه‌‌های تلویزیونی

پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ – ۱۸:۰۸ نامه دفتر تحکیم وحدت درباره محدودکردن برخی برنامه‌‌های تلویزیونی

دفتر تحکیم وحدت طی نامه‌ای از رئیس سازمان صدا و سیما خواست در مقابل حفظ آگاهی و حق مردم استقامت ورزیده و نگذارد خللی روند مدیریت این فضا را تحت الشعاع قرار دهد.

به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس؛ اتحادیه دفتر تحکیم وحدت؛ در واکنش به برخی فشارها برای محدود کردن برنامه‌هایی مانند ثریا و جهان‌آرا طی نامه‌ای از علی عسکری رئیس سازمان صدا و سیما خواست در مقابل حفظ آگاهی و حق مردم استقامت ورزیده و نگذارد هیچ گونه خللی روند مدیریت این فضا را تحت الشعاع قرار دهد.

متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر علی عسکری رئیس سازمان صداوسیما

سلام علیکم

همانطور که مستحضرید رسانه ملی رسانه مردم بوده و روابط عمومی دولت‌ها محسوب نمی‌شود و از آزادی آن در حدود قوانین اسلام و قانون اساسی باید به بهترین وجه پاسداری شود. این دانشگاه عمومی باید تمام دغدغه‌اش اعتلای فکر مردم بوده، مربی و پرورش دهنده اذهان عمومی باشد. تفاوت رسانه ملی جمهوری اسلامی با رسانه‌های سایر کشورها باید در مداری باشد که بر گرد آن می‌چرخد و واضح است که مدار در حکومت اسلامی باید بر حفظ حق و احترام مردم بچرخد. حال آنکه رسانه‌ای که بر این مدار می‌چرخد، مخاطب را بنا بر کرامت انسانیش، یک مخاطب عاقل و بالغ حساب کرده و به جای محدود کردن آگاهی آن ، سعی به ایجاد فضای هم اندیشی و گفت وگو می کند.

این روزها خبرهایی می رسد که "حاکی از ضبطی‌شدن برنامه‌های سیما جهت افزایش غنای محتوای آن می‌باشد." اما این نکته مغفول است که ما غنای محتوا را می‌خواهیم، تا شنیده شود و شنیده شدن، مخاطبانی را می‌خواهد که تمایل به برنامه های رسانه ی ملی داشته باشند. واضح است که مخاطب تفاوت برنامه ضبطی و غیرضبطی را در میزان فهمی می‌داند که آن رسانه برای وی قائل است.

هنگامی که رسانه ای مخاطب خود را ناتوان در تحلیل مسائل دانسته تاجایی که برنامه هایش را به برنامه‌های ضبطی تقلیل می‌دهد، نباید توقع داشته باشد که مردم اعتماد خود را به آن اهدا کنند.
از طرفی در جمهوری اسلامی برای مردم حق نظارت بر مسئولین در نظر گرفته شده است و لازمه آن شفافیت است. هنگامی که رسانه ملی در ایجاد بستر شفافیت و آگاهی بخشی برای نظارت مردمی ناتوان بشود، مردم برای احقاق حق آگاهیشان به سمت رسانه هایی گرایش پیدا می‌کنند که بی‌انصافانه به تخریب اذهان عمومی نسبت به اصل حکومت پرداخته و این مسئله می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به اعتقاد مردم نسبت به نظام وارد آورد، که مسبب آن محافظه کاری مسئولان رسانه در انتقال اطلاعات به مردم است.

واضح است که نسبت به تمامی نهادهای اجرایی می تواند نقدهایی وجود داشته باشد، محدود کردن این نقدها وحذف آنان به جای پاسخگویی به آن، تحدید حق آگاهی و نظارت مردمی و در نتیجه تهدید جمهوری است.

ما ازمسئولان رسانه ملی توقع داریم به جای پاک کردن صورت مسئله و انتخاب راه حلی همچون راه حل پیش رو تلاش کنند صلاح مردم و حق آگاهی ونظارت آنان را معیار قرار داده ، بستر گفت وگو، یعنی مطرح شدن انتقادات کارشناسان و از آنطرف پاسخگویی به این نقدها را ازجانب نهاد های مربوطه فراهم کنند و با دادن تریبون به پاسخ دهندگان و پرسش کنندگان این مشکل راحل کنند و بدانند حق مردم، امری نیست که با بهانه هایی چون مصلحت اندیشی و بن مایه هایی از محافظه کاری روسا حفظ شود و نیاز به استقامت انقلابی در مقابل فشار های داخلی وخارجی دارد.

ما از شما به عنوان مدیر رسانه ملی، انتظار داریم به شکلی مصمم در مقابل حفظ آگاهی و حق مردم استقامت ورزیده و نگذارید هیچ گونه خللی روند مدیریت این فضا را تحت الشعاع قرار دهد، حال آنکه حق مردم از سنگین ترین حقوقی است که مسئولان بابت ان مورد سوال قرار خواهند گرفت.

انتهای پیام/

اقامت 24 پر بازدید ها پر بحث ترین ها بیشترین اشتراک بازار globe

اخبار کسب و کار globe بیمه البرز طاها گشت رسپینا هتل تارا سرمایه منبع خبر

بازدیدها: ۰

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن
بستن