حاشیه‌های نشست خبری رئیس‌جمهور/ اعتراض خبرنگاران به سوالات رسانه‌های بیگانه

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، چهاردهمین نشست خبری حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در حالی برگزار شد که با نزدیک شدن به پایان سال، خبرنگاران، امسال تنها دو بار موفق شدند در یک کنفرانس مطبوعاتی پرسش‌های خود را از وی بپرسند.

*عدم پخش سرود ملی در نشست خبری رئیس جمهور

در همان دقایق ابتدایی حضور رئیس جمهور اولین حاشیه مراسم رقم خورد و آن عدم پخش سرود ملی کشورمان در سالن بود که موجبات تعجب حاضران را در پی داشت.

طبق معمول هوای سرد سالن شهید بهشتی ساختمان پنج طبقه ریاست جمهوری حاضران را وادار به گرم نگه‌داشتن خود با چای می‌کرد. عموماً خبرنگاران عادت کرده‌اند در مراسماتی که حسن روحانی حضور دارد انتظار هوای سرد را در زمستان و تابستان بکشند.

* نبود وزرا در کنار روحانی

نکته دیگر این مراسم عدم حضور هیچکدام از وزرای دولت و معاونان رئیس جمهور در مراسم بود. پیشتر در تمامی نشست‌های خبری رئیس جمهور تعداد زیادی از اعضای کابینه حضور می‌یافتند اما نبود حتی یک نفر از وزیران دولت تدبیر و امید در این مراسم حس کنجکاوی خبرنگاران را برانگیخته بود.

*توضیحات روحانی در مورد انتصاب در انتخابات

در بخشی از این مراسم حسن روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس که پرسید «شما چندی پیش در سخنرانی خود از واژه انتصاب به جای انتخاب سخن گفتید و همین تعبیرات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم در مورد شورای نگهبان به کار بردید اما با توجه به اینکه شما در دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ طبق همین پروسه رئیس‌جمهور شده‌اید به نظر شما این سخن قابل پذیرش و مسموع است، و اگر بالاترین مقام اجرایی کشور نزدیک انتخابات چنین سخنانی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به کار ببرد آیا این موضوع می‌تواند در حضور حداکثری مردم در انتخابات تأثیر منفی بگذارد»؟ گفت: اگر رئیس‌جمهوری این‌گونه حرف بزند که شما فرمودید خیلی بد است و حتما اثری بد می‌گذارد.

وی در پاسخ اظهار داشت: هیچ موقع انتخابات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ زیر سؤال نبرده و نخواهم برد، انتخابات مسأله بسیار مهمی در کشور است و یک رکن رکین است. همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند «همه ارکان کشور مستقیم و غیرمستقیم با انتخابات روی کار آمده و مشروعیت آنها از لحاظ حقوقی و اجتماعی با رأی مردم است».

حاشیه تکراری نشست‌های خبری رئیس جمهور که مسبوق به سابقه نیز هست عدم حضور مدیران رسانه‌ای برتر کشور در مراسم مرتبط با فعالان رسانه‌ای و خبرنگاران است. همین عامل نیز باعث شده ارتباط مستمری بین دولت و مردم نباشد.

* حاشیه حضور خبرنگاران آمریکایی و غربی در یک نشست

اما شاید مهمترین موضوع برجسته این نشست، حضور خبرنگارانی از رسانه‌های غربی و آمریکایی با سوالاتی که مرتبط با مسائل داخلی است بود. این اعتراض بدین دلیل بود که خبرنگاران معتقد بودند در هیچ نشست خبری در آمریکا و کشورهای اروپایی اجازه سوال پرسیدن به خبرنگاران ایران و کشورهای دوست با ایران داده نمی‌شود. در این نشست خبرنگار یک رسانه‌ آمریکایی به خود اجازه داد علی رغم وجود سوالات بسیاری چون عدم انجام تعهدات کشورهای غربی در برجام و ارتباط کشورهای جهان با ایران، سوال داخلی چون تعداد کشته شدگان حوادث داخلی را از رئیس جمهور کشورمان بپرسد.

خبرنگار باشگاه خبرنگاران نیز در میانه نشست خبری رئیس‌جمهور نسبت به عدم اجازه سوال به این رسانه در سال‌های گذشته و نیز همین نشست اعتراض کرد، اما اعتراضش موفقیت آمیز نبود و بازهم به این خبرگزاری اجازه پرسش داده نشد.

انتهای پیام/

منبع خبر

اسکرول به بالا