روایت متفاوت زندگی یک راوی در کتاب «راویان صحنه جنگ»

روایت متفاوت زندگی یک راوی در کتاب «راویان صحنه جنگ»

روایت متفاوت زندگی شهید محمدرضا ملکی از راویان جنگ تحمیلی در کتاب «راویان صحنه جنگ» - کراپ‌شده

به گزارش خبرنگار مجاهدت به نقل از
مشرق، مجید سانکهن پیرامون مضمون کتاب «راویان صحنه جنگ» گفت: کتاب «راویان صحنه جنگ» روایتی از زندگی «شهید محمدرضا ملکی» یکی از راویان هشت سال دفاع مقدس است. کتاب «راویان صحنه جنگ» به روایات رزمندگانی پرداخته که در طول هشت سال دفاع مقدس در سخت‌ترین شرایط کنار فرماندهان حضور داشتند و لحظه به لحظه جان فشانی‌های آنان را به قلم کشیدند.

 

وی در مورد شخصیت «شهید محمدرضا ملکی» بیان کرد: محمدرضا ملکی فردی با احساس همچنین بسیار شیردل بود در عین حال انگیزه وی و فعالیت‌های صادقانه‌‍اش عاملی مهم در نگارش و ثبت وقایع هشت سال دفاع مقدس برای من شد، در ابتدای کتاب «راویان صحنه جنگ» فضای قبل از انقلاب اسلامی ایران و تهدیدات ساواک همچنین شکل گیری نهضت آزادی بخش بیان شده است و بخش دوم کتاب به زمانی باز می‌گردد که «شهید محمدرضا ملکی» به مرکز تحقیقات سپاه می‌پیوندد و به عنوان راوی همراه فرماندهان به ثبت بخش‌های مختلفی از تاریخ هشت سال دفاع مقدس پرداخته‌ است.
 
وی به بخش دیگری از کتاب «راویان صحنه جنگ» اشاره و ابراز کرد: برای بیان تلاش‌های راویان جنگ تحمیلی در کتاب «راویان صحنه جنگ» در بخشی جداگانه به روایت فعالیت‌ها و از خودگذشتگی این عزیزان همچنین حرکت هسته روایتگران جنگ پرداخته شده است، در کتاب «راویان صحنه جنگ» همچنین به دلیل ثبت و چگونگی شکل گیری معاونت مطالعات و تحقیقات جنگ سپاه پاسدارن نیز اشاره شده است، هنگامی که حاج محمد محمدزاده از معاونت سیاسی سپاه جدا شد و بخشی با عنوان معاون مرکز مطالعات سپاه پاسدارنن را پایه‌‍گذاری کرد، وی ایده خود را از دستور «پیامبر اکرم (ص)» مبنی بر ثبت رخدادهای جنگ‌های صدر اسلام گرفت و این ایده را پیشنهاد داد از آنجا که در صدر اسلام تعدادی کاتبان وقایع را می‌نوشتند همین امر باعث شد که ما امروز بتوانیم تاریخ ارزشمندی از جنگ‌های صدر اسلام داشته باشیم. همین رویکرد در راستای عملکرد فرماندهان و عملیات‌ها در هشت سال دفاع مقدس به صورت مستند ثبت شد و امروز در اختیار نویسندگان و تاریخ نگاران حال و آینده قرار داده شده است.
 
***روایت یک راوی 
 
نویسنده کتاب «حاج قاسم سلام» پیرامون علت نگارش کتاب «راویان صحنه جنگ» بیان کرد: حسین اردستانی استاد من در حوزه تاریخ معاصر خاورمیانه و هشت سال دفاع مقدس بود، تشویق‌های او مرا برای بررسی فضای پژوهش و نگارش پیرامون بخشی از تاریخ کشور راهنمایی کرد و از آنجایی که زندگی راویان دفاع مقدس برایم بسیار جذاب بود و از نزدیک با یکی از این راویان رابطه خانوادگی داشتیم و آشنا بودم نگارش کتابی پیرامون زندگی «شهید محمدرضا ملکی» که یکی از راویان جنگ تحمیلی بود را آغاز کردم و در کنار پرداختن به زندگی این شهید بخشی از ابعاد فعالیت راویان را نیز مطرح کردم. کتاب «راویان صحنه جنگ» اولین کتابی بود که من به رشته تحریر درآوردم.
 
***همپای فرماندهان
 
سانکهن شیوه عملکرد راویان دفاع مقدس مورد بررسی قرار داد و اظهارکرد: راویان دفاع مقدس دفترچه‌هایی را برای نگارش اتفاقات و وقایع با خود همراه داشتند همچنین یک ضبط صوت برای ثبت صداها و روایات افراد در عین حال راویان ۲۴ ساعته با فرماندهان تیپ‌ها همراه بودند و هیچ وقت جا نمی‌ماندند حتی در سخت‌ترین شرایط همپای فرماندهان حرکت می‌کردند از این رو داستان کتاب «راویان صحنه جنگ» بسیار جذاب و پر تعلیق است در حقیقت فضای جدیدی را پیش روی مخاطب می‌گذارد هر چند که پایان غم انگیزی دارد.
 
***شهیدی همیشه حاضر
 
نویسنده کتاب «همسفر» به جذاب‌ترین بخش کتاب «راویان صحنه جنگ» اشاره و خاطرنشان کرد: شخصیت خاص شهید محمدرضا ملکی باعث شده بود که وی به عنوان تکیه گاهی در خانواده محسوب شود این شهید بزرگوار خواهری داشت که همسر او نیز در دفاع مقدس شهید شده بود، هنگامی که خواهر شهید به بیمارستان رفته بود شاهد حضور ملاقات خانواده‌ها با بیمارانشان بود در این شرایط او نیز احساس کرد که جای همسر و برادر شهیدش چقدر خالی است و ملافه را روی صورتش کشید و در همین حین احساس کرد صدای قدم‌های برادرش را می‌شنود و چند لحظه بعد بین خواب و بیداری صدای او را می‌شنود که دلداریش می‌داده و به او تاکید می‌کرده که نگران نباشد، زیرا برادر شهیدش همواره در کنار خانواده و خصوصا خواهرش حضور دارد این شرایط نه تنها برای خواهر شهید ملکی بلکه برای مادر و حتی برخی از همرزمان نیز رخ داده بود آن‌ها همواره وجود این شهید بزرگوار را در کنار خود احساس می‌کنند.
 
***۵۶ هزار گزارش عملکرد از هشت سال دفاع مقدس 
 
سانکهن به پیام کتاب «راویان صحنه جنگ» اشاره و خاطرنشان کرد: انسان‌هایی وجود داشته‌اند که به خاطر آگاهی بخشی اذهان عمومی از هشت سال دفاع مقدس پا به پای فرماندهان حرکت کردند و تاریخ مقاومت ایران را صادقانه و مستند نگاشتند و اکنون به واسطه‌ تلاش راویان هشت سال دفاع مقدس ۵۶ هزار حلقه نوار وجود دارد.
 

 

 

به گزارش خبرنگار مجاهدت به نقل از
مشرق، مجید سانکهن پیرامون مضمون کتاب «راویان صحنه جنگ» گفت: کتاب «راویان صحنه جنگ» روایتی از زندگی «شهید محمدرضا ملکی» یکی از راویان هشت سال دفاع مقدس است. کتاب «راویان صحنه جنگ» به روایات رزمندگانی پرداخته که در طول هشت سال دفاع مقدس در سخت‌ترین شرایط کنار فرماندهان حضور داشتند و لحظه به لحظه جان فشانی‌های آنان را به قلم کشیدند.

منبع خبر