شجاعت بیان لازمه فعالیت مبلغین دین در میدان تلاقى حق و باطل است

شجاعت بیان لازمه فعالیت مبلغین دین در میدان تلاقى حق و باطل است


به گزارش مجاهدت از دفاع‌پرس از مشهد، حجت‌الاسلام‌ «احمد مروی» تولیت آستان قدس رضوی در دیدار جمعی از ائمه جمعه و علمای اهل سنت استان هرمزگان که در حرم مطهر امام رضا (ع) انجام شد؛ با اشاره به جایگاه علمای دین از منظر اسلام، اظهار داشت: در اسلام روایات بسیاری در فضیلت علمای ربانی و در مذمت علمای وابسته به دنیا و آن‌هایی که به علم‌شان عمل نمی‌کنند، آمده است.

وی با بیان اینکه قرآن همچنین علمایی که کتمان علم می‌کنند را لعن کرده است، افزود: قرآن کتاب هدایت، سعادت و حیات برای بشریت در تمام اعصار تاریخ است، در این کتاب نورانی کسانی که برای منافع شخصی و جناحی خود حقایق را کتمان می‌کنند و علم خود را بروز نمی‌دهند؛ مورد مذمت و لعن قرار گرفته‌اند.

تولیت آستان قدس رضوی بیان حقایق به مردم را یکی از وظایف روحانیت دانست و تصریح کرد: گاهی تبلیغ دین و بیان حقایق برای انسان خطراتی به همراه دارد، روحانیون مسلمان در بیان حقایق به جامعه باید تنها از خداوند خشیت داشته باشند و از هیچ‌کس جز او نترسند؛ اگر انبیاء الهی مردم را تنها به اقامه نماز و عبادت سفارش می‌کردند و به فرعون‌ها، ابوجهل‌ها و بت‌ها کاری نداشتند، کسی به آن‌ها متعرض نمی‌شد.

مروی ادامه داد: روحانیون و مبلغین دین در میدان تلاقى حق و باطل و میدان تبیین حقایق باید شجاعت بیان داشته باشند؛ روحانیون اگر در عرصه بیان حقایق و موضع‌گیری به نفع حق شجاعانه وارد نشوند، از ایفای نقش تاریخی و بهنگام خود در همراهی جبهه حق بازمی‌مانند و این بازماندن تأثیری اجتماعی خواهد داشت.

وی تصریح کرد: گاهی ممکن است بیان حقیقتی موجب ناخشنودی فردی، گروهی یا عده‌ای از مریدان شود؛ اما هنگامی که انسان حق را تشخیص می‎دهد باید آن را با شجاعت بیان کند و تنها رضای الهی را در نظر داشته باشد، زیرا اگر بنا بود تهدیدها مانع بیان حق شود اصلاً اسلام شکل نمی‌گرفت.

تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: رسول اکرم (ص) بسیار نزد خداوند گرامی است به‌گونه‌ای که همه انبیای الهی نسبت به مقام آن حضرت غبطه می‌خورند؛ اما همین پیامبر نیز در رسالت خود متحمل رنج‌ها و اذیت‌های فراوانی شد و مصائب بسیاری را در راه بیان حقیقت تحمل کرد.

مروی با بیان اینکه اگر حقایق دین به‌درستی بیان شده بود داعش به وجود نمی‌آمد؛ بیان داشت: داعش لشکری از کفار نبود، داعش لشکری متشکل از مسلمانان فریب‌خورده بود که دیگر مسلمانان را برای کسب بهشت می‎کشت؛ روشنگری و بیان حقایق با هدف جلوگیری از انحرافات به‌ویژه درخصوص نسل جوان، از وظایف علمای دین است.

تبلیغ چهره‌به‌چهره از اثرگذارترین شیوه‌های تبلیغ است

وی تبلیغ چهره‌به‌چهره را یکی از اثرگذارترین شیوه ارشاد دانست و گفت: منبرهای نماز جمعه، نماز جماعت و تبلیغ چهره‌به‌چهره بیشترین تأثیرگذاری و موفقیت را در هدایت انسان‌ها دارد و هیچ‌چیز نمی‌تواند جایگزین آن‌ها شود؛ امروز که نظام سلطه فرهنگ حق محور و توحیدی اسلام را مورد هجمه قرار داده روحانیت باید بیش‌ازپیش از این شیوه‌های اثربخش در جهت گسترش ارزش‌های معنوی و الهی یاری بگیرند و از میراث پیغمبر اسلام (ص) پاسداری کنند.

تولیت آستان قدس رضوی داعش را محصول سوءاستفاده یهود از میراث پیغمبر اسلام (ص) دانست و خاطرنشان کرد: معارف دین، بهشت، جهاد و شهادت میراث پیغمبر اکرم (ص) است، در قضیه داعش یهود از میراث گران‌قدر رسول اکرم (ص) استفاده و از میان امت پیامبر (ص) یارگیری و برای ضربه به اهداف نبی‌مکرم اسلام (ص) استفاده کرد؛ دشمن این‌گونه علیه اسلام کار می‌کند و در این شرایط وظیفه علمای دین برای پاسداری از میراث رسول اسلام (ص) بسیار سنگین است.

این مطلب را از دست ندهید :   عکس/ یزد در روزهای برفی

مروی در ادامه با اشاره به اغتشاشات اخیر در کشور بیان داشت: مسئله اعتراض در اغتشاشات اخیر نبود، بنده شخصاً در محل شهادت ۲ تن از شهدای بسیجی عزیزی که در اغتشاشات اخیر مشهد مظلومانه به شهادت رسیدند حضور یافتم، این دو جوان از روی غیرت دینی با دست‌خالی در میدان دفاع از امنیت، آسایش و زندگی مردم در برابر اغتشاشگران حاضر شده بودند که با قساوت توسط آشوبگران با چاقو به شهادت رسیدند.

توطئه‌های دشمن علیه ملت ایران تمام‌شدنی نیست

وی گفت: کشتن، تخریب اموال مردم و آتش زدن اماکن عمومی نامش اعتراض است؟ در کجای دنیا آشوب و جنایت را تحمل می‌کنند؟ البته پشت‌صحنه‌ این قضایا دشمنان ملت ایران هستند؛ این فضای مجازی بلایی شده که به جان جوانان افتاده و با تحریک احساسات و ایجاد هیجانات کاذب آنان را به شمشیر کشیدن به روی هم تشویق می‌کند.

مروی ابراز داشت: دسیسه‌ها و توطئه‌های دشمن علیه ملت ایران تمام‌شدنی نیست و استکبار برنامه‌های مفصلی دارد؛ زیرا از این انقلاب ضربه خورده است، پیش از انقلاب سفیر انگلیس و آمریکا در ایران وزیر، نخست‌وزیر و شاه تعیین می‌کردند حالا انقلاب اسلامی از کشور بیرون‌شان کرده و در منطقه هم مانع انجام نقشه‌های شیطانی آن‌ها می‌شود؛ ایرانی که روزگاری رعیت استکبار بوده حالا در برابر آنان می‌ایستد، از این روی نمی‎توانند انقلاب اسلامی را تحمل کنند و هرروز نقشه‌ای می‌کشد.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه به لطف الهی در طول این ۴۴ سال تمام توطئه‌های دشمن علیه انقلاب اسلامی شکست خورده است؛ افزود: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی استکبار با دخالت‌های آشکار و پنهان خود و طراحی و پیاده‌سازی توطئه‌های گوناگون، سعی کرده انقلاب اسلامی را نابود کند، اما ایران علی‌رغم همه توطئه‌ها و تحریم‌ها نه‌تنها تضعیف نشد بلکه به اعتراف خودشان قدرت برتر منطقه شده است.

وی یادآورشد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون دست نصرت خداوند را دائماً دیده‌ایم، به نصرت الهی هرگاه دشمنان و بدخواهان خواستند دست ستم به‌سوی این آب‌وخاک دراز کنند، شکست‌خورده‌اند؛ اغتشاشات اخیر نیز اگرچه یک دردسرها و زحماتی درست می‌کند، اما به یاری خداوند بالاخره همانند تمام دسیسه‌های دشمن جمع خواهد شد؛ اما در این میان ما باید به وظیفه خود که همان «جهاد تبیین» است، عمل کنیم.

مروی با بیان اینکه روحانیت باید با آگاهی‌بخشی و جهاد تبیین توطئه‌های دشمن را خنثی سازد؛ تصریح کرد: روحانیون باید مسائل سیاسی را برای جوانان و مردم تبیین و دشمنی‌های استکبار و غرب و تاریخ جنگ‌های صلیبی را که علیه مسلمانان به راه انداختند، برای مردم بیان کنند.

تولیت آستان قدس رضوی همچنین در این دیدار به بصیرت و هوشیاری مردم هرمزگان اشاره کرد و گفت: مردم متدین، بصیر و دشمن‌شناس استان هرمزگان در عرصه‌های مختلف انقلاب اسلامی سربلند بیرون آمدند که تلاش و نقش مثبت علمای شیعه و اهل سنت در روشنگری‌ مردم را نمی‌توان نادیده گرفت، مردم شریف اهل سنت استان هرمزگان حقیقتاً در برهه‌های مختلف خوش درخشیده‌اند.

انتهای پیام/

این مطلب به صورت خودکار از این صفحه بارنشر گردیده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید