ضرورت ارائه مفاهیم دفاع مقدس متناسب سن کودکان

ضرورت ارائه مفاهیم دفاع مقدس متناسب سن کودکان


به گزارش مجاهدت از دفاع‌پرس از مشهد، «رویا حسینی» نویسنده کتاب «گنبد آبی» در نشست نقد و بررسی این اثر که امروز به مناسبت سالروز فتح خرمشهر با حضور کودکان فعال عرصه نویسندگی و شاعری در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی در مشهد برگزار شد، اظهار داشت: نوشتن در حوزه دفاع مقدس برای سن کودکان باعث تأثیرگذاری و ماندگاری این جریان تاریخی بر اذهان فرزندان ایران اسلامی می‌شود. 

وی در ادامه در خصوص محتوای کتاب در بازنمایی داستان فتح خرمشهر گفت: ادبیات دفاع مقدس یک ظاهر بسیار مقتدرانه و  سخت دارد و بچه‌ها روحیه لطفی دارند که تلفیق این دو بسیار حائز اهمیت است.

این نویسنده دفاع مقدس گفت: در داستان گنبد آبی از مفاهیم و نمادهای قابل لمس استفاده کردم و خفاش‌ها، کلاغ‌ها که نماد تاریکی هستند را مقابل پروانه‌ها و ستاره‌ها قرار دادم تا کودکان از این جان‌بخشی مفهوم حماسه را احساس کنند و جنگ برای کودکان زیباتر جلوه کند. 

نویسنده کتاب «گنبد آبی» همچنین در پاسخ به این پرسش که «چرا اسم خرمشهر در هیچ قسمتی از کتاب عنوان نشده است؟»، بیان داشت: در گنبد آبی مفهوم مقاومت و دفاع از حق را بیان کردم و اگر نام خرمشهر مطرح می‌شد، در خرمشهر محدود می‌شد؛ در حالیکه بر طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی ما خرمشهرها در پیش داریم و این داستان در تمام شهرها و جبهه مقاومت قابل تکرار است. 

وی با اشاره به علت نام‌گذاری «گنبد آبی» بیان داشت: خرمشهر یک مسجد جامع دارد که رنگ آن آبی فیروزه‌ای است و زمانی که صدای اذان از مسجد بلند شد، بدین معنا بود که شهر به دست نیروهای انقلابی و مردم خرمشهر فتح شده است و همیشه حق بر باطل پیروز است.

این مطلب را از دست ندهید :   معاون حقوقی رئیس جمهور: هنر فرماندهی امام در دفاع مقدس تشکیل بسیج و نقش‌آفرینی مردم بود/ حضور مردم رمز پیروزی در جنگ اقتصادی تمام عیار است

بالا رفتن اعتماد به نفس کودکان در جلسات نقد و بررسی کتاب 

«محبوبه بزم‌آرا» معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی در ادامه این نشست در سخنانی گفت: فرق این جلسه با دیگر جلسات روخوانی و معرفی کتاب این است که کودکان در این جلسات، نظرات خود را درباره شخصیت‌های کتاب مطرح می کنند و خود را جای نویسنده می‌گذارند که چگونه داستان را ادامه دهند‌. 

وی تصریح کرد: کودکان در می‌یابند که شخصیت‌ها در حوادث تاریخی در برخورد با مشکلات و فراز و فرود چه می‌کردند‌. همچنین این جلسات ذهن بچه‌ها را باز و به افزایش اعتماد به نفس آن‌ها و گستره واژگانشان کمک می‌کند. 

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کانون و نوجوانان خراسان رضوی به ضرورت نگارش کتاب در عرصه دفاع مقدس برای سنین کودک و نوجوان اشاره کرد و گفت: مطرح کردن اتفاقات و مفاهیمی که کودکان در آن دوره تاریخی حضور نداشته، با زبان خود آن ها اهمیت بسیاری دارد.‌ 

بزم‌آرا با اشاره به جایگاه ارزشمند رزمندگان، ابراز داشت: کسانیکه در محیط جنگ زندگی کردند می‌دانند چه وحشت و ترسی بر آن فضا حاکم است و رزمندگان از جان خود گذشتند تا ما در آسایش زندگی کنیم و برای پیشرفت و آبادانی ایران تلاش کنیم. 

پایان بخش مراسم جشن امضای کتاب گنبد آبی با حضور نویسنده و کودکان بود.

انتهای پیام/

این مطلب به صورت خودکار از این صفحه بارنشر گردیده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید