دفاع مقدس

درخشش سینمای دفاع مقدس در جشنواره چهل و یک فجر/ فرماندهان معرفی می‌شوند

درخشش «سینمای دفاع مقدس» در جشنواره چهل و یکم فیلم فجر/ شهدا به سینما می‌آیند


گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، کمتر از ۱۰ روز تا آغاز برگزاری چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر سال ۱۴۰۱ به دبیری مجتبی امینی در پردیس سینمایی ملت زمان باقی مانده است. دبیرخانه جشنواره که در روز‌های گذشته با انتشار کمترین اخبار، ساکت‌ترین جشنواره سال‌های گذشته بوده است با اعلام هیات انتخاب وارد فاز جدیدی از فعالیت‌ها شد و به مروز زمان باید شاهد اخبارتازه‌تر باشیم.

«محمدرضا شرف‌الدین» تهیه‌کننده سینما، «پرویز شیخ‌طادی» نویسنده و کارگردان سینما، «روح‌الله سهرابی» نویسنده و کارگردان سینمای ایران، «محمدرضا عباسیان» مدیر فرهنگی، «محمدحسین نیرومند» هنرمند و مدیر هنری، «رضا پورحسین» مدیر هنری و «حبیب احمدزاده» نویسنده و کارگردان سینما ترکیب هیات انتخاب امسال جشنواره فیلم فجر بودند. 

هیات انتخاب چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر را در یک نگاه باید ترکیبی از حرفه‌ای‌های سینمای ایران در عرصه نگارش، تولید و تهیه کنندگی و مدیریت دانست. مدیرانی که تقریبا هرکدام در حوزه دفاع مقدس سابقه قابل قبول و حتی درخشانی داشته‌اند. 

در شرایطی که دوره جدید فعالیت سازمان سینمایی با رویکرد توجه به شخصیت‌ها و فرماندهان دفاع مقدس شروع شده است باید منتظر انتخاب هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر بمانیم تا ببینیم سهم انعکاس دوران دفاع مقدس در قالب سینمای فجر چقدر خواهد بود. 

چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر امسال را در زمینه سینمای ملی دفاع مقدس را باید یک سال پُربار و شگفتی‌ساز دانست؛ سالی که قرار است فیلم‌های «غریب» با محوریت سردار شهید محمد بروجردی به کارگردانی محمدحسین لطیفی، فیلم «سرهنگ ثریا» به تهیه‌کنندگی جلیل شعبانی و کارگردانی لیلی عاج، پرتره شهیدان شهید مهدی زین‌الدین به‌کارگردانی مهدی شاه‌محمدی و اثری با موضوع زندگی شهید علی هاشمی به تهیه کنندگی محمدرضا تخت‌کشان، فیلم «ارس» به‌کارگردانی برادران ارک و تهیه‌کنندگی محمدرضا مصباح، فیلمی درباره شهدای غواص به کارگرانی مژگان بیات، پروژه سینمایی شهید شیرودی به کارگردانی اردلان عاشوری و تهیه‌کنندگی حبیب والی‌نژاد، فیلم سینمایی «پالایشگاه» به‌کارگردانی مهرداد خوشبخت، فیلم «مؤمن» با موضوع زندگی شهید همدانی، «اتاقک گلی» به‌کارگردانی محمدعلی عسگری و تهیه‌کنندگی داوود صبور، «سووشون» اثری ضداستعماری.

اولین فیلمی که به‌طور رسمی خبر ساخت آن به‌طور رسمی از سوی سازمان هنری و رسانه‌ای اوج منتشر شد، فیلم «غریب» با موضوع زندگی شهید بروجردی بود، فیلمی که محمدحسین لطیفی آن را کارگردانی می‌کند و حامد عنقا تهیه‌کننده آن است. این فیلم در زمان حاضر مراحل تولید را سپری می‌کند.

اما فیلم دیگری توسط این نهاد فرهنگی ـ هنری و انقلابی در حال ساخت است که نام فعلی آن «سرهنگ ثریا» است، فیلمی به تهیه‌کنندگی جلیل شعبانی و کارگردانی لیلی عاج. موضوع فیلم، اما از آن ماجرا‌های جالب و دراماتیک درباره منافقین است، فیلمی که ما را به پادگان اشرف می‌برد و ماجرا از یک ملاقات شروع می‌شود. نکته مهم دیگر فیلم نزدیک بودن آن به زمان معاصر است. این فیلم در مرحله پیش تولید به‌سر می‌برد.

به‌جز این دو فیلم، پرتره دو شهید بزرگ دفاع مقدس دیگر نیز توسط سازمان اوج در حال ساخت است، یکی شهید مهدی زین‌الدین که به‌کارگردانی مهدی شاه‌محمدی در مراحل پیش تولید به‌سر می‌برد و دیگری فیلمی با موضوع زندگی شهید علی هاشمی که محمدرضا تخت‌کشان تهیه‌کنندگی آن را به‌عهده دارد. این‌طور که پیگیری‌های ما نشان می‌دهد زندگی شهید ابراهیم همت نیز تا آخر سال قرار است کلید بخورد.

اما یکی از اتفاقات مهمی که در فضای دفاع مقدس در سال‌های اخیر رخ داد، تشییع پیکر شهدای غواص است که موجی از عشق و شور را داخل شهر‌های کشور آورد. در این چند سال زمزمه‌هایی برای ساخت فیلمی درباره شهدای غواص شنیده می‌شد، اما این‌بار این زمزمه‌ها به واقعیت تبدیل شده است و فیلمی دراین‌باره با حمایت بنیاد سینمایی فارابی ساخته شده است، فیلمی که مژگان بیات آن را کارگردانی می‌کند و بازیگرانی، چون فاطمه معتمدآریا و پژمان بازغی در آن بازی می‌کنند. این فیلم در شهرک سینمایی دفاع مقدس فیلمبرداری می‌شود، مجید انتظامی موسیقی آن را می‌سازد و کیانوش عیاری تدوین آن را به‌عهده دارد.

درخشش سینمای دفاع مقدس در جشنواره چهل و یک فجر/ فرماندهان معرفی می‌شوند

این‌طور که از گوشه‌وکنار به گوش رسیده بود بنیاد سینمایی فارابی مشغول تدارک فیلم «دومین روز پائیز» با موضوع شهید شیرودی به‌کارگردانی اردلان عاشوری و تهیه‌کنندگی حبیب والی‌نژاد است که گویا به‌خاطر انتخاب بازیگر فعلاً متوقف است.

اما با فرض تولید این فیلم، سینمایی «پالایشگاه» به‌کارگردانی مهرداد خوشبخت و تهیه‌کنندگی سعید سعدی سومین فیلمی است که توسط بنیاد سینمایی فارابی در حال ساخت است، فیلمی با موضوع دفاع از پالایشگاه در زمان حصر شهر آبادان.

سینمایی «پالایشگاه» به‌کارگردانی مهرداد خوشبخت و تهیه‌کنندگی سعید سعدی، فیلم «مؤمن» با موضوع زندگی شهید همدانی نیز توسط هادی مقدم‌دوست

فیلم «مؤمن» با موضوع زندگی شهید همدانی نیز توسط هادی مقدم‌دوست در مرحله نگارش فیلمنامه است که این اثر نیز با همکاری بنیاد سینمایی فارابی تولید می‌شود.

روایت فتح، ۲ فیلم دفاع مقدس و ملی و ۳ فیلم درام با لایه‌های ضداستعماری، دفاع مقدس و فرزندآوری.

اما انجمن سینمای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، همان‌طور که پیش‌تر در گزارشی گفتیم، فیلم «ارس» به‌کارگردانی برادران ارک و تهیه‌کنندگی محمدرضا مصباح را در دست دارد که این روز‌ها مراحل پیش‌تولید خود را می‌گذراند. اما فیلم دیگری که در حال تولید است، «اتاقک گلی» به‌کارگردانی محمدعلی عسگری و تهیه‌کنندگی داوود صبور است، فیلمی درباره نجات یک دختر کرد از دست منافقان توسط بچه‌های لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص). نکته جالب توجه این فیلم این است که تهیه‌کننده این فیلم خود یکی از رزمنده‌هایی است که برای نجات این دختر همراه دیگر همرزمانش وارد این عملیات می‌شود.

این فیلم با همراهی باغ‌موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و بنیاد شهید در حال ساخته شدن است.

درخشش سینمای دفاع مقدس در جشنواره چهل و یک فجر/ فرماندهان معرفی می‌شوند

اما انجمن سینمای انقلاب در تولید سه اثر درام نیز همکاری دارد؛ اولی تولید فیلم سینمایی «سووشون» که نسخه سینمایی سریال خانم نرگس آبیار و تهیه‌کنندگی همسر وی، محمدرضا قاسمی است. «سووشون» نام رمانی از مرحومه سیمین دانشور همسر مرحوم جلال آل‌احمد است، که رگه‌های ضداستعماری دارد. نسخه سینمایی این اثر در حال تولید است.

فیلم دوم با عنوان «دست تنها» به‌کارگردانی امیرحسین ثقفی است که موضوع بوکسوری را روایت می‌کند که در مسابقات ترکیه شکست می‌خورد، اما بعد از اتفاقاتی بار دیگر به صحنه بازمی‌گردد، فیلمی با فضای ملی و حماسی که ارجاعاتی به شخصیت شهید ابراهیم هادی دارد. این فیلم در مرحله پیش‌تولید قرار دارد.

فیلم آخری که توسط انجمن در مرحله پیش‌تولید است، با عنوان فعلی «پدر خوب» به‌کارگردانی رضا مقصودی در فضای خانوادگی است، فیلمی که به موضوع فرزندآوری پرداخته است. این فیلم در مرحله پیش‌تولید قرار دارد. به‌نظر می‌رسد که فیلم اتاقک گلی به‌همراه این سه درام اجتماعی بتوانند خود را به جشنواره فیلم فجر امسال برسانند.

براساس خبرهای منتشر شده تمام آثار تولید شده امسال در حوزه سینمای دفاع مقدس را باید از کارهای با کیفیت این عرصه دانست و امسال نیز همانند سال گذشته باید منتظر درخشش سینمای دفاع مقدس بود اما با وجود سخت‌گیری‌های هیات جشنواره فجر، باید منتظر آثار کیفی سینمای دفاع مقدس در جشنواره فیلم فجر باشیم.

انتهای پیام/ 121

این مطلب به صورت خودکار از این صفحه بارنشر گردیده است

تصاویر/ شهید «صادق گنجی» (۴)

تصاویر/ شهید «صادق گنجی» (۴)


تصاویر روحانی شهید «صادق گنجی» در پاکستان

thm 1929757 397 thm 1929758 859 thm 1929759 501 thm 1929760 877 thm 1929761 385 thm 1929762 503 thm 1929763 865 thm 1929764 223 thm 1929765 218 thm 1929766 998 thm 1929767 493 thm 1929768 646 thm 1929769 796 thm 1929770 327 thm 1929771 525 thm 1929772 820 thm 1929773 105 thm 1929774 226 thm 1929775 962 thm 1929776 618 thm 1929777 654 thm 1929778 668 thm 1929779 515

این مطلب به صورت خودکار از این صفحه بارنشر گردیده است

سردار عباسقلی‌زاده: نشان دادید سپاه، عزیزِ ملت ایران است

سردار عباسقلی‌زاده: نشان دادید سپاه، عزیزِ ملت ایران است


به گزارش مجاهدت از خبرنگار دفاع‌پرس از تبریز، سردار سرتیپ‌دوم پاسدار «اصغر عباسقلی‌زاده» فرمانده سپاه عاشورا با صدور پیامی از حجت‌الاسلام «سیدمحمدعلی آل‌هاشم» نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی به جهت اقامه نماز جمعه با لباس پاسداری و ابراز حمایت قاطع از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خطبه‌ها قدردانی کرد. در این پیام آمده است: 

بسم الله الرحمن الرحیم

محضر مبارک نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه معزز تبریز

سلام علیکم

اقدام معنادار، دشمن‌شکن و سرشار از روحیه انقلابی حضرتعالی‌ در نماز جمعه تبریز، اعلام موضعِ شایسته به پارلمان اروپا و پیام استقامت و امید به دوستداران انقلاب اسلامی بود.

اقدام امروز شما، واکنش انقلابی به مسیر انحرافی اروپا در مواجهه با ملت رشید ایران است. شما عملاً نشان دادید، سپاه عزیزِ ملت است.

اینجانب به نمایندگی از پاسداران جان برکف اعلام می‌کنم، تا نفس داریم بر عهد و پیمانی که با آرمان‌های امام راحل، فرمانده معظم کل قوا و شهیدان بسته‌ایم، پایبند بوده و تا آخرین قطره خون از کیان اسلام و انقلاب محافظت خواهیم کرد.

آرمان و آرزوی ما ایستادن ملت شریف ایران بر قله‌های عزت و پیشرفت است.

در پایان بخاطر محبت‌های پدرانه‌تان نسبت به سبزپوشان حریم ولایت، خاضعانه سپاسگزاری میکنم و دوام توفیقات حضرتعالی را از خداوند منان خواهانم.

سرتیپ دوم پاسدار اصغر عباسقلی‌زاده

فرمانده سپاه عاشورا

انتهای پیام/

این مطلب به صورت خودکار از این صفحه بارنشر گردیده است

همه ملت ایران خودشان را سرباز سپاه می‌دانند

همه ملت ایران خودشان را سرباز سپاه می‌دانند


به گزارش مجاهدت از دفاع‌پرس از اصفهان، حجت‌الاسلام والمسلمین «ابوالفضل سلیمانی» امام جمعه آران وبیدگل امروز (جمعه) در خطبه‌های نماز جمعه این هفته آران و بیدگل اظهار داشت: پیگیری تحقق اهداف انبیاء مهمترین کارکرد امامت است.

وی لزوم شناخت بیشتر از جو حاکمیتی دنیا تاکید کرد و افزود: شناخت پیچ تاریخی که مقام معظم رهبری فرمودند در جنگ شناختی و ترکیبی دشمن بسیار مهم است.

امام جمعه آران و بیدگل با محکوم کردن اقدام پارلمان اروپا در تروریست دانستن سپاه مقتدر و عزیز کشورمان، گفت: جهانیان می‌دانند که سپاه تنها نهاد تاثیرگذار در حفظ نظام و خدمت به محرومین است.

حجت‌الاسلام سلیمانی با اشاره به اینکه سپاه قدس به عنوان نابودکننده داعش وابسته به سپاه پاسداران است، یادآور شد: سردار سلیمانی که عامل ریشه کنی داعش در سوریه و عراق و دیگر کشورهای اسلامی بود، تربیت شده سپاه پاسداران بودند.

وی تروریست دانستن سپاه در پارلمان اروپا را به دلیل نفوذ سپاه پاسدران در عرصه بین‌الملل دانست و خاطرنشان یادآور شد: همه ملت ایران خودشان را سرباز سپاه می‌دانند و با تمام قدرت از این نیروی مردمی حمایت می‌کنند.

امام جمعه آران و بیدگل به اشتباه محاسباتی آمریکا و اروپا در تروریست دانستن سپاه اشاره کرد و عنوان کرد: اروپا فکر می‌کند با این اقدامات وقیحانه می‌تواند با غلبه بر کشورمان به اهداف شوم خود دست پیدا کند.

حجت‌الاسلام سلیمانی تصریح کرد: نادیده گرفتن دین، اعتقاد، توکل و صبوری مردم، کمک‌های غیبی در طبس و اتکا به اسلحه و عدم توکل به خدا، مهمترین اشتباه محاسباتی غرب از دیدگاه رهبری است.

وی نادیده گرفتن ایثار و فداکاری مردم را از دیگر اشتباهات محاسباتی استکبار جهانی دانست و خاطرنشان کرد: اروپایی‌ها، آمریکایی‌ها و ارتش اسرائیل نمی‌فهمند اگر دست از پا خطا کنند شکست جبران ناپذیری را از نیروهای مسلح ایران به عنوان قدرتمندترین ارتش غرب آسیا متحمل خواهند شد.

امام جمعه آران وبیدگل به تاثیرگذاری قدرت ایمان نیروهای مسلح ایران در عرصه بین الملل اشاره کرد و ابراز داشت: ایمان و توکل به خدا و صبر رمز پیروزی جبهه مقاومت در کشورهای اسلامی منطقه در مقابل استکبار است.

انتهای پیام/

این مطلب به صورت خودکار از این صفحه بارنشر گردیده است

غرب از شکست در جنگ ترکیبی بر علیه نظام اسلامی عصبانی است

غرب از شکست در جنگ ترکیبی بر علیه نظام اسلامی عصبانی است


به گزارش مجاهدت از خبرنگار دفاع‌پرس از ایلام، حجت الاسلام والمسلمین «شهاب الدین میهن‌پرست» امام جمعه چوار امروز در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان اظهار داشت؛ غرب از شکست راهبردی در جنگ جهانی ترکیبی علیه ایران انقلابی، آزرده و عصبانی است.

وی اظافه کرد: راهبرد دشمن حمله و خنثی سازی بازوی نظامی ایران و حمله به بازوی نظامی ایران است، روز‌های اول سال جاری میلادی بود که روزنامه تلگراف انگلیس خبر داد که این کشور سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد، چند ساعت بعد از شبکه BBC این خبر را تایید کرد در همین زمینه تعدادی از اعضای آلمان نیز از قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا خبر دادند.

حجت الاسلام میهن پرست گفت: ماه معظم رجب برای اهل ایمان بهار معنویت است و به مثابه فروردین ماه در طبیعت شروع ربیع سیر و سلوک معنوی است.

انتهای پیام/

این مطلب به صورت خودکار از این صفحه بارنشر گردیده است