چه چیزی مانع سقوط قصرشیرین در اولین روز جنگ شد؟

چه چیزی مانع  سقوط قصرشیرین در اولین روز جنگ شد؟

به گزارش مشرق، کانال تلگرامی مرکز اسناد انقلاب اسلامی در پیامی نوشت: علی [مصطفی] تحیری از مبارزان قدیمی و رزمندگان جنگ تحمیلی، به خوبی رخدادهای نخستین روز جنگ را به خاطر دارد. او در بخشی از خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی ثبت و ضبط شده است می‌گوید: روز اول جنگ، ما در مرز ایران و عراق در منطقه قصرشیرین بودیم. برای بازدید از منطقه با یک دستگاه استیشن به آنجا رفتیم. شاید حدودا یک ربع‌ از ورود ما نگذشته‌ بود که‌ جنگ‌ شروع‌ شد و هواپیماها آمدند و همه ماشین‌های‌ مهمات‌ را زدند. آن‌ روز ما در این تیپ حدوداً ۴۷ یا ۴۸ شهید دادیم. ما مشغول‌ جمع‌آوری‌ شهدا بودیم‌، که شهید فکوری‌ به کمک ما آمد؛ او می‌گفت: اگر ممکن است یک یا دو عدد از تانک‌ها را به وسط و جلو بکشیم که حداقل جلوی بعثی‌ها را سد کنیم.‌ متأسفانه‌ یکی‌ از تانک‌ها را همانجا زدند.

شهید فکوری از همانجا سریع‌ با پایگاه‌ همدان‌ تماس گرفت و گفت که خلبان‌ها بیایند و منطقه‌ را بررسی‌ کنند. پایگاه همدان نزدیکترین‌ پایگاه به منطقه بود که می‌توانست منطقه‌ را تحت‌ پوشش‌ قرار دهد. آن روز اگر نیروی هوائی نرسیده بود کار قصر شیرین‌ تمام‌ شده‌ بود و آنجا را قیچی‌ می‌کردند، ولی خوشبختانه‌ واحدهایی‌ از نیروی‌ هوایی‌ آمدند و بسیار شجاعانه‌ آن‌ روز در مقابل‌ آن‌ موشک‌ها سد ایجاد کردند.

من به شخصه می‌دیدم که‌ چقدر زیبا این‌ هواپیماها میان موشک‌هایی که مثل باران می‌بارید، مانور می‌کردند و بعثی‌ها نتوانستند آن‌ روز کاری‌ از پیش‌ ببرند. خوشبختانه هواپیماهای‌ ما هم‌ آن‌ روز، سالم‌ از منطقه‌ بیرون آمدند. عراقی‌ها قصد داشتند قصر شیرین‌ را از سر پل ذهاب (نزدیک ترین راه به مرزها) در روز اول‌ جنگ‌ قیچی‌ کنند.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

منبع خبر