smpl

دانلود اولین گفتگوی مطبوعاتی سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس

در گفتگو با دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب اسلامی مطرح شد:

ناگفته‌های جنگ ۳۳روزه به روایت سرلشکر سلیمانی

smpl

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اولین گفتگوی رسانه‌ای خود از زمان تصدی این مسئولیت به تشریح جزئیاتی از جنگ ۳۳روزه‌ی مقاومت لبنان با رژیم صهیونیستی و زمینه‌های شکل‌گیری این جنگ و دلایل پیروزی حزب‌الله لبنان پرداخت.

سردار سرلشکر پاسدار حاج قاسم سلیمانی در ابتدای گفتگو با دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، به شرایط منطقه پیش از جنگ ۳۳روزه و زمینه‌های آن اشاره کرد و گفت: آمریکا با توجه به حادثه‌ی یازده سپتامبر به یک توسعه‌ی فوق‌العاده در حضور نیروهای مسلح خودش در منطقه‌ی ما رسیده بود که تقریباً مشابه آن، در بُعد کمّی فقط در جنگ جهانی دوم وجود داشت و در بُعد کیفی، حتی در آن جنگ هم وجود نداشت.

وی در ادامه به جزئیاتی از حضور نیروهای آمریکایی و متحدین آن در عراق و افغانستان اشاره کرد و افزود: طبیعتاً این حضور نظامی آمریکا در منطقه به رژیم صهیونیستی فرصت می‌داد که از این موضوع بهره‌برداری کند و اقدامی را انجام بدهد؛ به این معنا که این هیمنه، در ترساندن ایران و در توقف و ترساندن سوریه اثر بگذارد تا این دو نظام، اقدامی را انجام ندهند.

فرمانده نیروی قدس سپاه بر این اساس ریشه‌ی اصلی وقوع جنگ ۳۳روزه را «بهره‌برداری رژیم صهیونیستی از حضور نظامی آمریکا در منطقه» و بهره‌گیری این رژیم از «سقوط صدام» و «پیروزی اولیه‌ی آمریکا در افغانستان» و «ایجاد رعب» سنگینی دانست که آمریکا در منطقه ایجاد کرده بود. فرمانده نیروی قدس سپاه در ادامه‌ی تحلیل این جنگ، طراحی آن را از سوی رژیم صهیونیستی نه‌تنها به‌منظور مقابله با حزب‌الله لبنان بلکه جنگی با هدف خلاصی از بخش مهمی از مردم لبنان خواند.

سردار سلیمانی ضمن اشاره به رضایت و حمایت‌های برخی کشورهای عربی از جنگ با حزب‌الله لبنان تصریح کرد: رژیم صهیونیستی در عالی‌ترین سطح خودش یعنی اولمرت رئیس این رژیم، این مسئله را اعلام کرد و گفت که برای اولین بار کشورهای عربی، اسرائیل را در جنگ علیه یک سازمان عربی حمایت کردند. سرلشکر سلیمانی در جمع‌بندی این بخش از سخنانش سه هدف پنهان برای آغاز جنگ ۳۳روزه را این‌گونه تشریح کرد: اول، فرصت حضور آمریکا در عراق و ایجاد رعب و وحشتی که آمریکا در منطقه در اثر حضور گسترده‌ی خود ایجاد کرده بود. دوم، آمادگی کشورهای عربی و اعلام پنهان همکاری این کشورها با رژیم صهیونیستی برای ریشه‌کنی حزب‌الله و تغییر دموگرافی در جنوب لبنان؛ و سوم، اهداف خود رژیم برای بهره‌گیری از این فرصت جهت خلاص شدن از حزب‌الله برای همیشه.

سرلشکر سلیمانی در پاسخ به سؤالی درباره‌ی دلایل آشکار و بهانه‌ی آغاز جنگ ۳۳روزه، به طراحی یک عملیات برای تبادل اسرای لبنانی در بند رژیم صهیونستی اشاره کرد که بر اساس آن جریان مقاومت توانست در داخل سرزمین‌های اشغالی، دو نظامی صهیونیست را به اسارت بگیرد.

وی به‌مناسبت اینکه فرماندهی این عملیات مهم بر عهده‌ی شهید عماد مغنیه گذاشته شده بود، به تجلیل از این فرمانده شهید مقاومت پرداخت و گفت: او حقیقتاً یک سردار به معنای واقعی بود؛ یک سرداری که شاید بتوانم بگویم شبیه‌ترین صفات را در صحنه‌ی جنگ به مالک اشتر داشت. فرمانده نیروی قدس سپاه در ادامه با بیان اینکه حزب‌الله پیوسته در یک آمادگی صددرصد به سر می‌برد، گفت: به‌دلیل اقدامات و ابتکاراتی که حزب‌الله قبل از شروع عملیات خودش، در پیش‌بینیِ عکس‌العمل دشمن انجام داده بود، همه‌ی آنچه اسرائیل در مقابل عملیات حزب‌الله انجام داد، خلاف تصوراتش شد.

این مطلب را از دست ندهید :   آموزش خرابکاری در مدارس پیش از شروع مسمومیت ها!+ عکس

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در بخش دیگری از این گفتگو به تشریح جلسه‌ی مقامات عالی نظام در حضور رهبر معظم انقلاب پس از گذشت یک هفته از حملات رژیم صهیونیستی به لبنان پرداخت و گفت: آقا در پایان این جلسه و پس از شنیدن گزارش تلخ بنده، فرمودند «من تصورم این است که پیروزی این جنگ، همانند پیروزی جنگ خندق خواهد بود.»

سردار سلیمانی به بازگشت خود به لبنان و انتقال توصیه‌ها و دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب به حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله اشاره کرد و تأکید کرد: این پیام خون تازه‌ای در وجود حزب‌الله دمید تا حزب‌الله با یک امید و اعتمادبه‌نفس جدیدی وارد معرکه با دشمن شود و حزب‌الله اطمینان یافت که پیروز این جنگ است.

وی در پاسخ به سؤالی درباره‌ی نظر دیگر مسئولان وقت جمهوری اسلامی نسبت به همراهی با جریان مقاومت در آن مقطع زمانی، تصریح کرد: هیچ نگرانی از این ناحیه وجود نداشت و به معنای کامل کلمه، یک وحدت کامل در حمایت از حزب‌الله و تلاش برای پیروزی حزب‌الله در جمهوری اسلامی ایران وجود داشت.

فرمانده نیروی قدس سپاه در بخش دیگری از گفتگو با دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، به ذکر خاطراتی از حضور میدانی خود در جنگ ۳۳روزه پرداخت و گفت: حزب‌الله در این جنگ، در هر مرحله‌ای با یک ابزار جدید و یک اقدام جدید، دشمن را در غافلگیری و بهت قرار می‌داد، یعنی همه‌ی ابزارهایش را یک‌مرتبه رو نمی‌‌کرد.

وی در تشریح برخی تاکتیک‌های حزب‌الله در جریان جنگ ۳۳روزه نیز گفت: برخلاف دیگر جنگ‌ها که یک خاکریز مقدم در آن وجود دارد، این جنگ هیچ خاکریز مقدمی نداشت، هر نقطه‌اش یک خاکریز بود، یعنی از نقطه‌ی تماس که تقاطع مرز فلسطین اشغالی با لبنان بود، حداقل تا نهر لیتانی، هر نقطه از آنجا اعم از تپه‌ها، قریه‌ها، خانه‌ها یک خط مقدم و یک خاکریز بود.

این مقام ارشد نظامی کشورمان درخصوص ضربات حزب‌الله به صهیونست‌ها، خاطره‌ای را از شلیک اولین موشک دریایی مقاومت به ناوچه‌ی اسرائیلی هم‌زمان با سخنرانی سیدحسن نصرالله و از دُور خارج کردن نیروی دریایی این رژیم با این عملیات ذکر کرد.

سردار سلیمانی درباره‌ی نحوه‌ی پایان جنگ نیز به بیان خاطره‌ای از ملاقات سفیر اسرائیل و جان بولتون با وزیر خارجه‌ی وقت قطر اشاره کرد و به نقل از او تصریح کرد: آن‌ها گفتند اگر جنگ متوقف نشود، ارتش اسرائیل از هم می‌پاشد و متلاشی می‌شود.

وی افزود: اسرائیلی‌ها همه‌ی شروط قبلی خودشان را نادیده گرفتند و از آن‌ها عبور کردند و مجبور شدند شروط حزب‌الله را قبول بکنند و آتش‌بس را بپذیرند و این پیروزی بسیار بزرگ برای حزب‌الله رقم خورد.

فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله کرمان در دوران دفاع مقدس در پایان این گفتگو با تأکید بر اینکه دفاع مقدس ما نسبت به همه‌ی دفاع مقدس‌های دیگر یک حالت مادر دارد، افزود: نسبت دفاع مقدس به همه‌ی این دفاع‌ها، نسبت قله‌ی دماوند به این سلسله‌ جبال طولانی البرز است. دفاع مقدس یک ارتفاعی دارد که مرتفع‌تر از همه‌ی این‌ها است و این‌ها دامنه‌های آن و سلسله قلل آن هستند.

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR فیلم این گفتگو را برای استفاده عموم مخاطبان منتشر کرده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید