پاسخ به شبهه پیرامون بازگشت شهدا/ توضیح فرآیند تحویل شهدا به خانواده‌هایشان

فراز و فرودهای تفحض پیکرهای مطهر شهدا از زبان راوی دفاع مقدس


Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /www/wwwroot/mojahedat.com/wp-includes/formatting.php on line 4379


به گزارش مجاهدت از خبرنگار حماسه و جهاد دفاع‌پرس، در آستانه شهادت حضرت صدیقه طاهره (سلام‌الله‌علیها)، قرار است ۲۰۰ نفر از شهدای گمنام در سالروز شهادت حضرت زهرا (س) تشییع شوند.

حال باتوجه به این قضیه، شبهاتی تحت عنوان «چرا با وجود آزمایشات DNA، باز هم شهید گمنام داریم؟» و «چرا با وجود آنکه بیش از ۳۰ سال است که دفاع مقدس تمام شده است، همچنان باید شاهد تشییع پیکر شهدا باشیم؟» در فضای مجازی مطرح شده‌اند.

برای یافتن پاسخ این شبهات، سراغ «مهدی رمضانی» یکی از راویان دفاع مقدس رفته‌ایم و وی پاسخ خود را در برابر این شبهات بیان کرد که شما را به مطالعه آن فرامی‌خوانیم.

برای جست‌وجوی شهدا، باید وجب به وجب منطقه تفحص شود

رمضانی در ابتدا در مورد این موضوع که «چرا هنوز شهید گمنام هست؟» اظهار داشت: منطقه عملیاتی ما گسترده بود؛ یعنی حدود ۱۶۰-۱۷۰ عملیاتی که انجام دادیم و در برخی از عملیات‌ها شهید و در برخی مفقود داشتیم.

این راوی دفاع مقدس با اشاره به اینکه جست‌وجوی شهدا زمان‌بر است، ادامه داد: شهدایی که در مناطق هستند، اینگونه نیست که بعد از جنگ بتوان تمام این‌ها را جمع کرد. باید وجب به وجب منطقه جست‌وجو شود؛ چون برخی از این‌ها را عراقی‌ها دفن کردند و مشخص نیست که کجا هستند. برخی از شهدا گلوله خوردند و پیکرهایشان متلاشی و پراکنده شده‌اند و به مرور زمان خاک روی این‌ها را فراگرفته است. این‌ها را باید جست‌وجو کرده و پیدا کنند.

وی افزود: برای مثال؛ آخرین تفحصی که سال گذشته در فکه انجام شد و ششمین باری بود که آنجا را تفحص می‌کردند، اما در گردان کمیل در منطقه‌ای که مردم می‌نشستند و به روایت‌ها گوش می‌کردند، شهیدی تفحص شد در صورتی که آنجا شش بار تفحص شده است.

رمضانی با اشاره به اینکه در آینده هم شاهد بازگشت شهدا هستیم، گفت: این عوامل باعث می‌شوند که هنوز شهید برای تفحص داشته باشیم و در آینده هم خواهیم داشت. این نیست که تمام شود. چون مناطق وسیع است و باید وجب به وجب را بگردند که زمان‌بر است.

این مطلب را از دست ندهید :   عکس/ یادمان شهدای شلمچه

برخی از شهدا، خود خواسته‌اند که مفقودالاثر بمانند

این راوی دفاع مقدس با اشاره به فرآیند قانونی تحویل شهدای گمنام به خانواده خود، اظهار داشت: شهیدی که در منطقه تفحص می‌شود، اگر مشخصه‌ای داشته باشد، از روی مشخصه مراحل قانونی را طی می‌کنند و پس از حداکثر دو ماه تحویل خانواده‌اش داده می‌شود.

وی با اشاره به فرآیند‌های قانونی شهدایی که مشخصه ندارند، گفت: اگر شهید مشخصه نداشته باشد هم باید مراحل قانونی مخصوص خود را طی کند، مجوز‌های مربوطه صادر شوند. پس از طی این مراحل، پیکر و استخوان شهید در بانک DNA می‌رود و در آنجا نگهداری می‌شود و باقی پیکر طبق صورت جلسه‌ها و روش اداری به اندازه پنج- شش سال به‌عنوان شهید گمنام نگهداری می‌شود که سه-چهار ماه طول می‌کشد.

رمضانی با اشاره به روند تحویل شهیدی که نشانه ندارد به خانواده‌اش، ادامه داد: پس از آن، حتماً باید چند نفر از خانواده درجه یک شهید به بانک DNA مراجعه کنند و آزمایش دهند که با آزمایشی که از پوکه و استخوان گرفته شده است، مطابقت داده شود تا هویت شهید معلوم شود که این، خود فرآیندی چند ماهه دارد. حال اگر والدین شهید از دنیا رفته باشند، آوردن خواهر و برادر شهید مشکلاتی است که این فرایند دارد.

این راوی دفاع مقدس افزود: برای مثال؛ خانواده شهید «ابراهیم هادی» گفتند ما دنبال شهیدمان نمی‌آییم، چون ابراهیم، خود خواسته است پیکرش مانند حضرت زهرا (س) گمنام بماند و مشخص نباشد. چنین عواملی هم هستند که باعث می‌شوند با وجود آزمایشات DNA، باز هم شهید گمنام داشته باشیم.

وی ادامه داد: اگر خانواده درجه یک شهید از دنیا رفته باشند، آن شهید به‌عنوان شهید گمنام دفن می‌شود؛ چون تنها از طریق آزمایش از خانواده درجه یک می‌توان هویت پیکر را مشخص کرد.

انتهای پیام/ 118

این مطلب به صورت خودکار از این صفحه بارنشر گردیده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید